3 sposoby na migrenę, o których nie miałaś pojęcia!
Około 42 procent dorosłych cierpi na bóle głowy. Trudno oszacować, jak wiele z nich to bóle migrenowe, gdyż nie każdy jest w stanie określić rodzaj bólu. Ci, którzy poznali atak migreny twierdzą, że nie można pomylić jej z niczym innym.
Migrena jest uwarunkowana genetycznie. Znacznie wpływa na jakość życia, ogranicza wykonywanie codziennych czynności, zwiększa ryzyko wystąpienia depresji, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu. Ciężko ją wyleczyć, ciężko przewidzieć jej nadejście. Już pierwsze jej objawy są w stanie zepsuć nastrój i zmienić najważniejsze plany. Jej pierwsze oznaki (drganie powiek, szum w uszach, mroczki przed oczami, nadwrażliwość na dźwięki, światło i zapachy) można potraktować jako sygnał do działania, nie tylko jako znak nadchodzącej katastrofy. Na pewno warto dobrze poznać objawy, by upewnić się, że mamy do czynienia właśnie z tym typem bólu głowy.
Objawy migreny:
ból ma charakter napadowy, tętniący
napady mogą trwać od 4 do 72 godzin
ból może pojawiać się w cyklach kilkunastominutowych lub trwać nieprzerwanie kilka godzin.
4 fazy ataku migrenowego
- Objawy wstępne: rozdrażnienie, zmęczenie, niepokój, nudności, zaburzenia apetytu, widzenia, może wystąpić sztywność karku;
- Aura (zespół objawów, które poprzedzają atak): zaburzenia widzenia (jasne zygzaki i plamy w polu widzenia), drętwienie ust, języka, połowy twarzy oraz ciała; trwa od 15 do 30 minut;
- Ból głowy: rwący i pulsujący, zarówno jednostronny, jak i obejmujący całą głowę, wzmaga się podczas wysiłku fizycznego; połączony ze światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki, nudnościami;
- Objawy końcowe: zmęczenie, rozdrażnienie, obniżony nastrój.
Migrenowa profilaktyka - czy to w ogóle możliwe?
Przyczyny samej migreny nie są do końca znane i ciężko je wyeliminować. Jednak spory udział w jej występowaniu mają tzw. czynniki wywoławcze. Warto brać je pod uwagę w codziennym życiu, by nie dać migrenie nim zawładnąć.
- Dieta
Produkty uznawane za niekorzystne: kofeina, nabiał (zwłaszcza sery dojrzewające), produkty konserwowane, produkty wysoko przetworzone (szczególnie zawierające glutaminian sodu, aspartam, siarczyny), owoce cytrusowe, rośliny strączkowe, orzechy, makrela, tuńczyk, łosoś, czekolada (łasuchy mogą wybrać czekoladę białą)
Zwiększamy ilość spożywanych tłuszczów omega-3, ryżu, kaszy, surowych warzyw
Jemy 5, 6 mniejszych posiłków dziennie (by zachować odpowiedni poziom cukru we krwi)
Postawmy na lekkostrawną żywność, jedzmy powoli, dokładnie przeżuwając
Spożywajmy posiłki w temperaturze pokojowej
Dbajmy o odpowiednie nawodnienie (min 8 szklanek wody dziennie)
Ograniczajmy alkohol (szczególnie czerwone wino, porto, sherry)
- Suplementacja w składniki mineralne i witaminy
Przede wszystkim za występowanie migren odpowiedzialny jest niedobór magnezu. Warto też uzupełnić poziom witaminy B2, nienasyconych kwasów omega-3, kwasu alfa-liponowego, wyciągu z lapiężnika, koenzymu Q10.
- Unikanie głośnych pomieszczeń
- Unikanie słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki i długiego grania w gry komputerowe
- Unikanie pomieszczeń zatłoczonych i niewentylowanych
- Unikanie mocnego wiatru i mocnego nasłonecznienia
Warto wziąć ten punkt pod uwagę przy planowaniu wakacji.
- Zrezygnowanie z nikotyny
Uważać muszą również bierni palacze. Oni cierpią bardziej, bo pochłaniają więcej substancji szkodliwych obecnych w spalanym tytoniu.
- Regularne ćwiczenia fizyczne
Polecamy zwłaszcza umiarkowaną aktywność fizyczną (aerobic, jazda na rowerze, pływanie, joga, ćwiczenia rozciągające), by nie dopuszczać do przeciążeń organizmu.
- Sen
Równowaga pomiędzy ilością snu, a czasem aktywności ma fundamentalne znaczenie dla chorych na migrenę.
- Minimalizowanie stresu
Planujmy dzień, by nie dopuszczać do niepotrzebnego pośpiechu, nie stawiajmy sobie nieosiągalnych celów. Zapoznajmy się z technikami relaksacyjnymi. Są one nie tylko świetną profilaktyką, ale przydają się również w momencie ataku. Uczą świadomości i panowania nad ciałem.
- Wizyta u specjalisty
Warto mieć pod ręką receptę na lek antymigrenowy, zwłaszcza gdy wszystkie metody zawodzą, a my nie możemy pozwolić sobie na odpoczynek (triptany pomagają w niektórych przypadkach przerwać atak bólu).
Migrenowe S.O.S.
Nie oszukujmy się, nawet gdy bardzo dbamy, by nie poczuć więcej jej objawów, nadejdzie. Każdy migrenik ma sprawdzony zestaw środków, zasad postępowania, który mu pomaga. Warto sięgać też po nowe sposoby, organizm dobrze reaguje na to, do czego nie zdążył się przyzwyczaić.
3 sposoby na migrenę, o których możesz nie wiedzieć:
1. Pieprz Cayenne (kapsaicyna)
Wystarczy włożyć niewielką ilość do wnętrza otworu nosowego po tej stronie, z której czujemy ból lub do obu otworów, jeżeli ból obejmuje całą głowę. Kapsaicyna dość skutecznie blokuje receptory bólowe.
2. Muzyka soundofsoul
Istnieją miejsca, w których można stworzyć muzykę, która uspokaja i łagodzi ból. Komputer odczytuje bicie naszego serca w momencie uspokojenia i w ten sposób tworzy specjalną muzykę, dopasowaną specjalnie do danej osoby, która jest w stanie przywrócić spokój i silnie złagodzić ból.
3. Hydroterapia
Należy przygotować 2 naczynia, jedno z bardzo ciepłą, drugie z zimną wodą. Następnie włożyć stopy na 2 minuty do pierwszego z nich, po czym przenieść na taki sam czas do drugiego. Powtórzyć ok. 10 razy. Przyśpiesza to krążenie i usprawnia odprowadzanie toksyn.
Przebieg migreny, jak i łagodzenie bólu to bardzo indywidualna sprawa, jeżeli dobrze wsłuchamy się w swój organizm, sam powie nam czego potrzebuje.
Artykuł został przygotowany przez firmę www.revitum.pl specjalizującą się w diagnostyce organizmu i doborze naturalnych preparatów.