Leczenie znamion barwnikowych – wskazania, metody


Leczenie znamion barwnikowych – wskazania, metody
2024-10-25
Jakie są metody usuwania zmian skórnych i kiedy wycięcie znamienia jest wskazane? Wyjaśniamy.


Wskazania do usunięcia znamion barwnikowych

Znamiona barwnikowe mogą przybierać różną wielkość i wygląd – najczęściej są to drobne zmiany skórne o intensywnym kolorze. Niektóre znamiona, zgłaszane przez Pacjentów, widnieją na ich skórze od wielu lat. Zabieg usuwania tego rodzaju zmian skórnych wykonujemy wtedy, gdy po przeprowadzeniu badania dermatologicznego, istnieje podejrzenie nowotworu. Wskazaniem do chirurgicznego leczenia znamion barwnikowych jest również niepokój Pacjenta spowodowany subiektywnymi odczuciami.



Chirurgiczne leczenie znamion barwnikowych

Leczenie chirurgiczne znamion barwnikowych w Warszawie polega na usunięciu niepokojącej zmiany skórnej z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki. Znamiona, które są podejrzane o to, że są nowotworem, leczone są w sposób skojarzony. Często wykonuje się najpierw biopsję (pobranie niewielkiego wycinka z brzegu znamienia), a dopiero potem podejmuje decyzję o kompleksowym wycięciu zmiany, jeśli rozrost nowotworowy zostanie potwierdzony.

Usuwanie znamion barwnikowych u dorosłych to mało inwazyjna procedura, którą zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Natomiast w przypadku dzieci częściej stosuje się znieczulenie ogólne, nawet jeśli zabieg ma być bardzo krótki. Mali Pacjenci źle reagują na leczenie chirurgiczne w miejscowym znieczuleniu – lęk przed salą zabiegową i ukłuciem może powodować u nich niespodziewane odruchy podczas zabiegu i utrudniać jego wykonanie.



Usuwanie znamion barwnikowych – metody inne niż chirurgiczne

Niechirurgiczne leczenie znamion uniemożliwia przeprowadzenie badania histopatologicznego wyciętej zmiany skórnej. Takie metody, jak krioterapia (zamrażanie), laseroterapia czy elektrokoagulacja (wypalanie), powodują, że znamię zostaje zniszczone, ale nie dają możliwości sprawdzenia, czy było one łagodne, czy złośliwe. W związku z tym, jeżeli nie chcemy się poddawać leczeniu chirurgicznemu, a skorzystać np. z laseroterapii, konieczne jest wcześniejsze wykonanie wideodermatoskopii, a następnie biopsji i wysłanie wycinka znamienia do badania histopatologicznego. Dopiero po otrzymaniu wyników lekarz może podjąć decyzję o tym, czy usunąć zmianę barwnikową chirurgicznie, czy może zastosować inną metodę.

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl