Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów - nie rób tego, to szkodzi zębom!


Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów  - nie rób tego, to szkodzi zębom!
2024-05-14
Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt częste szczotkowanie zębów, zwłaszcza przy użyciu twardej szczoteczki, może uszkodzić szkliwo i dziąsła, prowadząc do nadwrażliwości zębów, recesji dziąseł, a nawet utraty zębów. Warto zwrócić więc szczególną uwagę na to, jak szczotkujemy zęby, czy nasza technika szczotkowania jest odpowiednia oraz czy nacisk nie jest zbyt duży. Kontrola tej pozornie prostej czynności pomoże zachować zęby w dobrej kondycji nie narażając ich codziennie na uszkodzenia.

Nadmierne szczotkowanie - nadmierne problemy

Skutki nadmiernego szczotkowania zębów mogą być poważne. Do głównych problemów należą uszkodzenie szkliwa, recesja dziąseł oraz zwiększona nadwrażliwość zębów.

Uszkodzenie szkliwa jest jednym z najczęstszych skutków nadmiernego szczotkowania zębów. Szczotkowanie zębów zbyt dużą siłą może spowodować ścieranie najtwardszej warstwy zęba, co zwiększa ryzyko próchnicy i nadwrażliwości. Kiedy szkliwo zostaje uszkodzone, zęby stają się bardziej podatne na działanie kwasów i bakterii, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. – tłumaczy dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.  

Recesja dziąseł to kolejny problem, który może wynikać z nadmiernego szczotkowania zębów. Intensywne szczotkowanie może prowadzić do cofania się dziąseł, odsłaniając korzenie zębów, co jest nie tylko nieestetyczne, ale również zwiększa ryzyko infekcji. Odsłonięte korzenie zębów są bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia, co może prowadzić do bólu i dyskomfortu.

Aby unikać nadmiernego szczotkowania zębów, warto zastosować kilka prostych zasad. Przede wszystkim, należy używać szczoteczki o miękkim włosiu, które jest mniej szkodliwe dla szkliwa i dziąseł. Ponadto, istotna jest znajomość techniki szczotkowania - zamiast mocnego szorowania, należy wykonywać delikatne, okrężne ruchy, które są równie efektywne, ale mniej inwazyjne. Nie należy również przesadzać z czasem szczotkowania – idealny czas to 2-3 minuty, dwa razy dziennie.

Warto pamiętać, że regularne wizyty u dentysty są niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Profesjonalne czyszczenie i kontrola stanu zdrowia jamy ustnej mogą zapobiegać problemom wynikającym z nadmiernego szczotkowania. Dentysta może również doradzić odpowiednią technikę szczotkowania i zalecić produkty do higieny jamy ustnej dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Odpowiedni sprzęt dla nadgorliwych

Dla osób, które mają tendencję do nadmiernego szczotkowania zębów, dostępne są różnorodne urządzenia, które mogą pomóc w ochronie jamy ustnej przed uszkodzeniami. Na rynku znajdują się szczoteczki soniczne, które wykorzystują zaawansowaną technologię wibracji, aby delikatnie, ale skutecznie czyścić zęby, minimalizując ryzyko uszkodzenia szkliwa i dziąseł. Te szczoteczki są często wyposażone w miękkie włosie i oferują różne tryby pracy, dostosowane do potrzeb osób z wrażliwymi zębami. Ponadto, istnieją szczoteczki z różnymi rodzajami włosia, które są zaprojektowane tak, aby dostosować siłę czyszczenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. Niektóre modele pozwalają nawet na monitorowanie siły nacisku podczas szczotkowania, co może być bardzo pomocne dla osób, które nie są świadome, że szczotkują zęby zbyt mocno.

Wybór odpowiedniego urządzenia do higieny jamy ustnej jest kluczowy dla osób z nadwrażliwością zębów lub tych, którzy nadmiernie szczotkują zęby. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak szczoteczki soniczne i irygatory, można skutecznie dbać o zęby i dziąsła, minimalizując ryzyko uszkodzeń. Zawsze jednak zaleca się konsultację z dentystą, który pomoże dobrać najodpowiedniejsze rozwiązania do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dbanie o zęby w odpowiedni sposób to inwestycja w zdrowie na lata. – dodaje dr. Romana Markiewicz-Piotrowska

Co robić, gdy już doszło do uszkodzeń?

Jeśli zauważysz, że Twoje zęby stały się bardziej wrażliwe, a dziąsła są podrażnione lub krwawią po szczotkowaniu, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Możliwe, że konieczne będzie zastosowanie specjalnych zabiegów. Podsumowując, nadmierne szczotkowanie zębów to problem, który może mieć długofalowe konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Kluczem do uniknięcia tego problemu jest świadomość i odpowiednia technika szczotkowania. Pamiętaj, że zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale także ogólnego stanu zdrowia. Dbanie o zęby w odpowiedni sposób jest inwestycją w Twoje zdrowie na lata.

 

Nadesłał:

KN
http://kobieta24.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl