Mama w formie - trzy nawyki, które pomagają zachować szczupłą sylwetkę
Maj jest miesiącem szczególnym dla wszystkich mam – to właśnie wtedy przypada ich święto. Z tej okazji warto zrobić coś dla siebie i zadbać o szczupłą sylwetkę. To ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Przedstawiamy trzy proste sposoby na odchudzanie, które chronią przed efektem jo-jo
Dr n. med. Paweł Rajewski, Członek Rady Naukowej Herbalife Nutrition, zwraca uwagę na czynniki, które mogą utrudnić starania o odzyskanie prawidłowej wagi po ciąży:
Młode mamy często żyją w pośpiechu. Bywa, że liczne obowiązki nie pozwalają im zjeść pięciu pełnowartościowych posiłków dziennie. Opieka nad małym dzieckiem jest na tyle czasochłonna, że część kobiet rezygnuje z dotychczasowych wizyt na siłowni lub joggingu. Trudnym momentem jest także zakończenie naturalnego karmienia piersią – wartość kaloryczna przyjmowanych potraw powinna wówczas spaść o około 670 kalorii. Jeśli to nie nastąpi, można przytyć nawet o pół kilograma tygodniowo.
Jak zatem zadbać o swoje prawidłowe BMI, mając małe dziecko?
Niezbędne białko
Każda mama powinna dbać nie tylko o zdrową dietę najbliższych, ale także swoją. W jej posiłkach nie może zabraknąć białka, które jest podstawowym elementem każdej komórki organizmu. Ten makroskładnik odżywczy przyczynia się między innymi do wzrostu masy mięśniowej. Bogate w niego pokarmy są sycące, a organizm na ich strawienie zużywa więcej energii, niż gdy spala tłuszcze czy węglowodany. Pełnowartościowego białka w diecie dostarczają produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso (należy jednak ograniczyć spożycie wołowiny i wieprzowiny, a postawić na ryby i drób), jaja oraz produkty mleczne. Wegetarianie i weganie mogą wybrać wysokobiałkowe produkty roślinne: soję, warzywa strączkowe (które mogą być nie tylko dodatkiem, ale i podstawą posiłku), nasiona chia, orzechy czy kaszę gryczaną.
Mamy zwykle są w ciągłym biegu. Muszą odwieźć dzieci do przedszkola i szkoły, a potem zająć się codziennymi obowiązkami. W takiej sytuacji może im zabraknąć wolnej chwili na przygotowanie skomplikowanego posiłku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wówczas koktajl odżywczy (np. Formuła 1 Herbalife Nutrition). Można go przygotować dosłownie w minutę, w domu i w pracy. Jest wygodny do wypicia w drodze, po treningu, czy na spacerze. Zastąpienie koktajlem jednego posiłku dziennie pomaga utrzymać wagę, zaś dwóch – schudnąć. Formuła 1 dostarcza nie tylko wysokiej jakości białka, ale też makro- i mikroskładników odżywczych w doskonałych proporcjach.
Ile porcji warzyw i owoców?
Dr n. med. Paweł Rajewski przypomina, że w zdrowej diecie nie może zabraknąć pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Oczywiście trzeba zachować czujność i pilnować, czy na nasz talerz nie trafiają te z nich, które mogą przyczynić się do wzrostu wagi:
Biała i czerwona fasola oraz bób są najbardziej kalorycznymi warzywami. Na diecie warto sięgać po szparagi, selera, dynię, ogórka, rzodkiewkę, szpinak czy cukinię. Wśród owoców najbardziej „niebezpieczne” są daktyle, banany, winogrona, mango, czereśnie i gruszki. Niskokaloryczne owoce to między innymi maliny, truskawki, grapefruity i melony – mówi doktor Rajewski.
Na szczęście pudełko obranych marchewek czy jabłko można mieć przy sobie niemal zawsze, nawet gdy doba jest dla nas za krótka!
Ćwiczenia
Osoby, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczeń, często i tak z nich rezygnują, usprawiedliwiając się zmęczeniem lub brakiem czasu. Są jednak sposoby na to, by dbać o codzienną aktywność fizyczną, nawet jeśli mamy dużo obowiązków.
Pierwszy pomysł to ćwiczenia wykonywane w domu. Można korzystać ze wsparcia trenerów, którzy nagrywają specjalne płyty. Można też, co wyjdzie taniej, wybrać odpowiadające nam treningi na YouTube. Trzeba oczywiście sprawdzić opinie o danym trenerze i dowiedzieć się, jakie ma kwalifikacje. A później dokładnie stosować się do zaleceń, które płyną z ekranu. To pozwoli nam uniknąć kontuzji. Co ciekawe, w sieci można znaleźć też specjalne zestawy ćwiczeń, w których mogą uczestniczyć niemowlaki (jako urocze obciążenie).
Coraz modniejsze stają się też ćwiczenia w klubach fitness, na które można zabrać pociechę i zrzucić zbędne kilogramy po ciąży. Dzieci są przez cały czas blisko mamy, która w tym czasie wzmacnia swoje mięśnie brzucha, grzbietu, czy ramiona. Kilkulatki można przyprowadzić na siłownię, na której znajduje się specjalna strefa dla malucha.
Jeśli Twoje dziecko podróżuje jeszcze w wózku, wybierz dla niego specjalny model, który pozwoli Ci uprawiać jogging. Do roweru możesz zamontować specjalną przyczepkę, a ze starszakiem wyruszyć po prostu na wycieczkę na dwóch rowerach.
Te trzy proste zasady można wcielić w życie nawet, jeśli jest się pełnoetatową mamą i pracownikiem. Nie są czasochłonne, nie wymagają dużych nakładów finansowych i co szczególnie istotne – pozwalają z okazji Dnia Mamy zrobić coś tylko dla siebie!
Nadesłał:
Zuzanna Pęksa
|