Wakacyjna sylwetka - skuteczny plan treningowy
O zdrową, szczupłą sylwetkę powinno się dbać przez cały rok. Nie da się jednak ukryć, że nadchodzące wakacje, dłuższy dzień i piękna pogoda, motywują nas bardziej, niż zimowa szaruga. Podpowiadamy, jak wdrożyć skuteczny plan treningowy tak, by szybko zauważyć efekty.
Nim przystąpisz do ćwiczeń, upewnij się, że w Twoim menu nie brakuje witamin i białka oraz, że dostarczasz sobie optymalnej ilości kalorii. W samym planie treningowym określ realny do osiągnięcia cel i dobierz odpowiednie ćwiczenia. Pamiętaj, że nie wolno się przeforsowywać, ale warto stopniowo zwiększać aktywność ruchową wraz ze wzrostem formy. By osiągnąć wymarzone efekty, trzeba też dać organizmowi czas na regenerację.
Kluczowa rola diety
Wdrożenie planu ćwiczeń to jeden z kluczowych elementów pracy nad wakacyjną sylwetką. Nie można jednak zapominać o zbilansowanej diecie, w której nie zabraknie mikro- i makroelementów oraz białka wysokiej jakości, które pomoże budować mięśnie. Wygodnym rozwiązaniem jest w tym wypadku koktajl Formuła 1 Herbalife Nutrition, teraz dostępny w wakacyjnym, truskawkowo-malinowym smaku. Zastąpienie dwóch głównych posiłków dziennie w diecie niskokalorycznej Formułą 1 pomaga w utracie wagi, a jednego – w utrzymaniu masy ciała. Dr n. med. Paweł Rajewski radzi: W ciągu dnia miej przy sobie pożywne przekąski, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie swojego organizmu na kalorie. O tej porze roku mamy duży wybór świeżych warzyw i owoców, co ułatwia przyjmowanie pięciu porcji naturalnych witamin w ciągu doby. Osoby zabiegane mogą skorzystać z batonów proteinowych Herbalife Nutrition, które mają wygodną formę i pozwalają odzyskać energię po treningu.
Postaw sobie realny cel
Wszystkie cele, także te związane z dbaniem o sylwetkę, łatwiej realizuje się po ich dokładnym sprecyzowaniu. Zastanów się, ile kilogramów chcesz zrzucić, jak bardzo chcesz zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej w swoim ciele, a o ile obwody. Jeśli dopiero zaczynasz trenować, jest to idealny moment, by dokonać pomiarów i niezbędnych badań lekarskich, a także aby wybrać klub, w którym będziesz ćwiczyć oraz trenera. By dobrze kontrolować wyniki i z łatwością pilnować założonych celów, można wybrać jedną z wielu dostępnych aplikacji na smartfona – część z nich jest darmowa i pomaga pilnować terminów treningów oraz sprawdzać efekty starań.
Jaki sport dla Ciebie?
Wybierając dla siebie najlepszą dyscyplinę sportową nie warto kierować się modą. To, że wielu znajomych trenuje crossfit, biega lub wybiera podnoszenie ciężarów, nie oznacza, że są to aktywności idealne dla ciebie. Wiele zależy od twojej wyjściowej wagi oraz stanu zdrowia. Zbyt intensywne ćwiczenia przy sporej nadwadze zwiększają ryzyko kontuzji, bólu stawów, czy nawet problemów z sercem. Gdy waga zacznie spadać, a ciało nabierze formy, można intensyfikować zajęcia sportowe, zwiększać dystans czy czas treningu. Jeśli masz dobrą kondycję, możesz śmiało podnieść poprzeczkę – biegać w górzystym terenie, czy wspinać się na ściance. Nad wyborem dyscypliny warto zastanowić się dłużej. Gdy będzie ona pasowała do twoich możliwości i upodobań, zapału starczy na zdecydowanie dłużej, a sport może stać się twoją pasją
Ile treningów w tygodniu?
Pytanie o częstotliwość ćwiczeń jest jednym z najczęstszych, które pojawia się, gdy układamy swój plan treningowy. W tym przypadku znów wiele zależy od tego, jaki stawiasz przed sobą cel. Jeśli ćwiczenia mają przede wszystkim zapewnić dobre zdrowie i kondycję, powinny trwać 150 minut tygodniowo (mogą to być np. trzy treningi w tygodniu lub weekendowa aktywność fizyczna). Wykazały to badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Loughborough. A jak wygląda sytuacja wtedy, gdy chcemy schudnąć i popracować nad wakacyjną rzeźbą? Na to pytanie odpowiada dr n. med., członek Rady Naukowej Herbalife Nutrition, Paweł Rajewski:
Bezpieczna liczba treningów wynosi od trzech do pięciu w tygodniu. Jeśli ćwiczymy trzy razy, pomiędzy treningami dobrze jest mieć jeden dzień przerwy. Gdy wybieramy aktywności fizyczne przez pięć dni, także lepiej jest ćwiczyć, mając przerwę co dwa-trzy dni. Wszystko po to, by organizm miał czas się zregenerować. Wprowadzenie dnia wolnego jest szczególnie ważne dla osób ćwiczących w sposób rekreacyjny, także dlatego, by się nie zniechęciły.
Wdrożenie zdrowych nawyków przed wakacjami wielu osobom pozwala wprowadzić je do swojego grafiku na stałe. Dbanie o kondycję i formę jest ważne o każdej porze roku. Udowodniono, że ćwiczenia mają wpływ nie tylko na sylwetkę, lepsze samopoczucie, ale też wydłużają życie. Dlatego powinny stać się elementem naszego stylu życia – podkreśla dr n. med. Paweł Rajewski.
Nadesłał:
Zuzanna Pęksa
|