Wywiad


2025-01-22
Wywiad z mgr farm. Olgą Sierpniowską, członkinią Podkomisji Naczelnej Izby Aptekarskiej ds. opracowania i rozwoju standardów opieki farmaceutycznej i usług farmaceutycznych, współautorką wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej

Dlaczego wydanie wytycznych dla farmaceutów dotyczącyca antykoncepcji awaryjnej jest tak ważne?

Wytyczne są odpowiedzią na uruchomienie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. To ważna społecznie inicjatywa na rzecz zdrowia kobiet.                     W Polsce brakowało jednak opracowania, które kompleksowo, ale w sposób ukierunkowany podejmowałoby temat antykoncepcji awaryjnej w kontekście opieki farmaceutycznej.

Wprowadzenie jednolitych zasad postępowania dotyczących tak delikatnego tematu, jakim jest antykoncepcja po stosunku, ma na celu zagwarantowanie, że wszystkie pacjentki będą miały równy dostęp do spójnej i wysokiej jakości konsultacji. Standard zmniejsza również ryzyko błędu i daje farmaceutom narzędzie do działania zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i prawną. To istotne w kontekście zdrowia i bezpieczeństwa pacjentek oraz ochrony przed niewłaściwym stosowaniem antykoncepcji awaryjnej. Ponadto standaryzacja usług w aptekach przyczynia się do budowania zaufania publicznego do zawodu farmaceuty. Wysoki poziom profesjonalizmu, wsparty jasnymi wytycznymi, zwiększa pewność pacjentek, że mogą liczyć na rzetelną i bezstronną pomoc w każdej aptece.

Jakie są najważniejsze obszary i tematy, które poruszono w wytycznych?

Wytyczne to kompendium wiedzy na temat tego, jak teorię dotyczącą antykoncepcji awaryjnej przełożyć na praktykę. Na początku dokumentu znajdują się przydatne narzędzia, takie jak kwestionariusz dla pacjentki. Ułatwia on przeprowadzenie wywiadu farmaceutycznego. Dodatkowo, można znaleźć ulotki edukacyjne dotyczące doustnej antykoncepcji awaryjnej i zdrowia kobiet, które wspierają skuteczną komunikację. Kluczowym elementem publikacji jest algorytm postępowania, dostępny zarówno w formie zwięzłego schematu blokowego, jak i bardziej szczegółowej broszury, która precyzyjnie omawia każdy krok procesu decyzyjnego przed wystawieniem recepty farmaceutycznej.

Aby lepiej zrozumieć skalę i wagę problemu, publikacja przedstawia społeczne i ekonomiczne konsekwencje nieplanowanej ciąży oraz prezentuje statystyki dotyczące antykoncepcji awaryjnej w Polsce i na świecie. Jednak główny nacisk kładziemy na przygotowanie farmaceutów do przeprowadzania konsultacji – w oparciu o różnorodne scenariusze i pytania, które mogą pojawić się w rozmowach z kobietami. Dlatego też przypominamy kluczowe informacje o cyklu miesiączkowym oraz zasadach działania testu ciążowego. Wytyczne zawierają również rozdziały poświęcone bardziej specjalistycznym zagadnieniom związanym z antykoncepcją po stosunku, takim jak działanie receptorowe, interakcje lekowe oraz stosowanie antykoncepcji u młodocianych pacjentek czy u kobiet karmiących piersią.Na zakończenie, wytyczne poruszają niezwykle istotne kwestie związane z prawami pacjenta, w tym prawo do poszanowania godności, prywatności i wsparcia w przypadku przemocy seksualnej. Ponadto, dokument dostarcza cennych informacji na temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz wskazówek dotyczących postępowania w przypadku stwierdzenia ciąży, co zapewnia pełne i bezpieczne doradztwo.

Kiedy należy rozważyć zastosowanie antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcję awaryjną warto wziąć pod uwagę w sytuacjach, które mogą zwiększać ryzyko nieplanowanej ciąży - przede wszystkim po stosunku seksualnym bez żadnego zabezpieczenia. Można po nią sięgnąć również wtedy, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiedzie - na przykład, gdy prezerwatywa pęknie lub zsunie się, a także gdy kobieta zapomni przyjąć jedną lub więcej tabletek antykoncepcyjnych w odpowiednim czasie. Nie można także zapominać o sytuacjach wyjątkowych, takich jak wymuszone współżycie, gdzie antykoncepcja awaryjna jest często kluczowym elementem ochrony zdrowia kobiety.

Jakie mogą być medyczne przeciwwskazania do stosowania doustnej antykoncepcji awaryjnej?

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania tabletki awaryjnej jest nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą leku. Warto jednak podkreślić, że “tabletka po” nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży i nie należy jej stosować w tej grupie pacjentek. Trzeba także wziąć pod uwagę ostrzeżenia i środki ostrożności. W nielicznych przypadkach problemy ze zdrowiem kobiety mogą powodować, że doustna antykoncepcja awaryjna nie będzie dla niej optymalnym wyborem. Są to między innymi poważne choroby wątroby, rzadkie choroby genetyczne uniemożliwiające metabolizm niektórych cukrów czy stosowanie leków, które mogą osłabiać działanie antykoncepcji awaryjnej. Chociaż przewlekłe schorzenia czy przyjmowanie na stałe leków w większości przypadków nie wykluczają możliwości zastosowania doustnej antykoncepcji awaryjnej, każdy przypadek powinien być potraktowany indywidualnie. 

Dlaczego rola farmaceutów przy antykoncepcji awaryjnej jest tak istotna?

Apteki są bardzo dobrze dostępnymi placówkami ochrony zdrowia, zarówno pod względem rozmieszczenia, jak i godzin otwarcia. Do farmaceuty - wykwalifikowanego specjalisty - pacjentka może się zwrócić bez konieczności wcześniejszego umawiania wizyty. W jednym miejscu kobieta może otrzymać zarówno poradę, jak i lek wydany na podstawie recepty farmaceutycznej. To wyjątkowy potencjał w przypadku antykoncepcji awaryjnej, która jest tym skuteczniejsza, im szybciej zostanie zastosowana. 

Nadesłał:

poranek po
http://www.prcn.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl